Porady dotyczące randek online

Czy portale randkowe są bezpieczne?

Korzystanie z portali randkowych stało się na tyle popularne, że miliony Polaków chociaż raz skorzystało z opcji poznawania nowych osób online. W prawdziwym życiu nie brakuje szczęśliwych par, które poznały się właśnie przez Internet.

Tak duże zainteresowanie portalami randkowymi oraz rosnąca liczba ich użytkowników sprawia, że osoby poszukujące swojej drugiej połówki stają się interesującym celem na hakerów, cyberprzestępców i oszustów.

Dowiedz się, na co uważać korzystając z portali randkowych i sprawdź, jak używać ich w bezpieczny sposób.

Aplikacje randkowe i portale randkowe – różne możliwości i zagrożenia

Poszukiwanie miłości i randek w Internecie jest możliwe na dwa sposoby – tradycyjnie, za pomocą przeglądarki na komputerze stacjonarnym oraz na smartfonie za pomocą aplikacji mobilnych. Obecnie najpopularniejsze aplikacje mobilne w Polsce to Tinder, Badoo czy eDarling, jednak równie wielu użytkowników wybiera strony z randkami online, takie jak Sympatia, be2 czy Academic Singles.

Aplikacje randkowe i portale randkowe dzielimy na dwa rodzaje:

 • darmowe
 • z opcją dodatkowej subskrypcji premium.

Wszędzie tam, gdzie w grę wchodzą pieniądze, pojawiają się dodatkowe zagrożenia, jednak także użytkownicy darmowych portali randkowych nie mogą czuć się w pełni bezpiecznie. Cyberprzestępcy chcący pozyskać czyjąś tożsamość lub wyłudzić pieniądze mogą czaić się wszędzie.

Fałszywe konta użytkowników

Użytkownicy tworzący fałszywe konta na portalach randkowych mają zazwyczaj jeden cel – wyłudzenie danych i pieniędzy. Najpopularniejsze portale randkowe dokładają wszelkich starań, aby weryfikować wszystkie nowo założone konta. Robią to na wiele sposobów – prosząc o przesłanie selfie, potwierdzenie numeru telefonu, rozmowę przez kamerkę

Wykorzystywana jest także sztuczna inteligencja do wyłapywania nieprawdziwych zdjęć, czy internetowe filtry anti scamming. W wielu przypadkach nowe profile są najpierw przesyłane do manualnego zatwierdzenia przez pracowników portalu, a dopiero później pojawiają się wśród aktywnych kont randkowych. Portale randkowe nie mają także problemu z natychmiastowym zablokowaniem fałszywych kont.

Niezabezpieczone przesyłanie danych

Serwisy randkowe muszą dbać o ochronę danych swoich użytkowników. Dane osobowe, numery telefonu czy adres nie powinny być widoczne dla nikogo poza samym użytkownikiem. Niekorzystanie z połączenia SSL (Secure Socket Layer) czy protokołu HTTPS (bezpieczniejsza wersja HTTP) powinno od razu zapalić czerwoną lampkę i zniechęcić Cię do zakładania konta na tym portalu. Niezabezpieczone dane, w tym loginy i hasła mogą być z łatwością przejęte przez hakerów i wykorzystane do przejęcia kont. Jeśli chcesz dodatkowo zabezpieczyć swoje połączenie, rozważ skorzystanie z sieci VPN, która ukryje Twój adres IP i szyfruje przesyłane dane.

Brak prywatności

Ujawnianie zbyt wielu danych osobie na portalach randkowych może doprowadzić do łatwej identyfikacji Twojej osoby przez cyberprzestępców. Imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, pseudonim, miejsce pracy lub uczelnia to informacje, które, chociaż na pierwszy rzut oka mogą być niewinne, mogą zostać wykorzystane na wiele sposobów przez osoby do tego niepowołane (np. przy tworzeniu fałszywych kont, udostępnianiu informacji o Tobie bez Twojej wiedzy).

Udostępnianie lokalizacji

Wiele aplikacji randkowych, takich jak Happn, bazuje na dokładnej lokalizacji użytkowników, na podstawie której podpowiada możliwe dopasowania. W tym przypadku operator dba jednak o Twoją prywatność, publikując wyłącznie przybliżone dane. Nie brakuje jednak mniej uczciwych aplikacji randkowych, które podają takie szczegóły z dużą dokładnością. Czasami można z łatwością zapomnieć o aktywnym śledzeniu własnej lokalizacji, a nie jest to informacja, z którą wielu z nas chciałoby się dzielić.

Niebezpieczne linki

Cyberprzestępcy mają coraz bardziej wyrafinowane sposoby na nielegalne pozyskiwanie danych. Są to na przykład linki do stron przesyłane w wiadomościach prywatnych lub wysyłanie fałszywych e-maili od portali randkowych z niebezpiecznymi odnośnikami. Czasami wiadomości te trudno jest odróżnić od prawdziwych, przesłanych przez portal. Kliknięcie linku może doprowadzić do zainstalowania na Twoim urządzeniu programów szpiegujących lub odesłać Cię do fałszywej strony z logowaniem, lub płatnością, która podmieni i przejmie Twoje dane.

Szantaże poprzez aplikację

Szantażyści na portalach randkowych działają bez żadnych skrupułów. Najpierw zdobywają zaufanie użytkowników, budując je nawet przez kilka tygodni, a następnie w niewinnej na pozór rozmowie proszą o przesłanie intymnych filmów lub zdjęć.

W momencie, gdy otrzymają takie materiały, ich stosunek do ofiary całkowicie się zmienia. Znając już dobrze jej dane, rozpoczynają szantaż, nakazując np. przesłanie wysokiej kwoty pieniędzy. W przeciwnym razie będą skłonni udostępnić intymne zdjęcia i filmy bliskim osobom ofiary lub opublikować je w mediach społecznościowych.

Wycieki danych

Czasami nawet najlepsze zabezpieczenia nie wystarczą, a hakerzy mogą włamać się do baz danych portali randkowych i udostępnić dane ich użytkowników. Takim włamaniom trudno jest zapobiec, jednak ich skutki mogą być fatalne, szczególnie dla osób, które działają na portalach anonimowo lub pozostają w związkach.

Warto więc umieszczać na portalach randkowych wyłącznie podstawowe i niezbędne dane, unikając przesyłania zbyt dużej ilości szczegółów mogących ułatwić identyfikację w razie wycieku danych.

Jak bezpiecznie korzystać z aplikacji i portali randkowych?

Jedną z najważniejszych zasad, jakiej powinni przestrzegać wszyscy użytkownicy portali randkowych online, jest ta mówiąca o ograniczonym zaufaniu. Oszuści internetowi do perfekcji dopracowali sposoby na wyłudzanie danych, instalowanie programów szpiegujących i kradzieże pieniędzy. Warto więc zachować szczególną ostrożność.

Ogólne zasady bezpieczeństwa

 • Zanim założysz konto na portalu randkowym, sprawdź, czy witryna stosuje najnowocześniejsze szyfrowanie SSL, a adres strony rozpoczyna się od HTTPS. Jeśli nie – nie zakładaj tu swojego konta.
 • Nie uzupełniaj swoich profili na portalach randkowych o zbyt wiele szczegółowych informacji o Tobie jak miejsce zamieszkania, zajmowane stanowisko czy zarobki. Jeśli to możliwe unikaj podawania numeru telefonu.
 • Staraj się wyłączać dane o Twojej aktualnej lokalizacji, jeśli nie są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania aplikacji.
 • Co jakiś czas zmieniaj hasło do Twojego konta na portalu randkowym. Postaraj się, aby było trudne do złamania.

Kontakt online z nowymi osobami

 • Nie ufaj wszystkiemu, co piszą inni. Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy po drugiej stronie ekranu naprawdę znajduje się osoba, której się spodziewasz, skorzystaj z funkcji czatu przez kamerkę na żywo, aby porównać zdjęcia danej osoby z jej rzeczywistym wyglądem.
 • Pod żadnym pozorem nie klikaj w linki przesyłane na portalach randkowych przez innych użytkowników.
 • Nie przesyłaj innym użytkownikom pieniędzy, kodów BLIK itp.
 • Jeśli chcesz umówić się na spotkanie w cztery oczy, pamiętaj, aby wybrać miejsce publiczne, w którym będziesz czuć się komfortowo.
 • Nigdy nie przesyłaj nieznajomym swoich intymnych zdjęć i filmów. Mogą one zostać użyte przeciwko Tobie i opublikowane bez Twojej zgody.

Pamiętaj, że jeśli jakiś użytkownik portalu randkowego wzbudzi Twoje podejrzenia lub będzie wysyłał Ci niechciane wiadomości, możesz od razu skontaktować się z pracownikami portalu i poprosić o zablokowanie jego konta. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *