Pierwsza randka
Pierwsza randka. Czekasz na nią ze zniecierpliwieniem, a z drugiej strony towarzyszy Ci wiele obaw. Wynikają one przede wszystkim ze strachu przed nieznanym. Nie końca wiesz, jaka jest osoba, z którą chcesz się lepiej poznać, czy dobrze się ze sobą dogadacie, czy nie wyjdziesz na osobę nudną/brzydką/źle ubraną/łatwą/niedostępną itp.
Nie od dziś wiadomo, że szczęście sprzyja przygotowanym. Z tego powodu zebraliśmy najbardziej sprawdzone wskazówki dotyczące pierwszej randki. Sprawdź, o czym warto pamiętać przed pierwszą randką, aby stała się przyjemnym doświadczeniem dla obojga – niezależnie od tego, czy skończy się obietnicą kolejnego spotkania.
Dobra wiadomość: pierwszy krok jest już za Tobą
Pocieszymy Cię, że pierwszy, a zarazem najtrudniejszy krok już za Tobą, ponieważ osoba, która wpadła Ci w oko, zgodziła się pójść z Tobą na randkę. A może było odwrotnie i to Ty jesteś osobą zaproszoną? Tak czy inaczej, pierwsze lody zostały przełamane i możecie skupić się na przygotowaniach do wymarzonego spotkania.
Jeśli masz jakiekolwiek obawy przed spotkaniem, nie wahaj się podzielić z nimi z drugą osobą. Może masz ograniczony czas, przyjeżdżasz z daleka i możesz się spóźnić, chcesz spotkać się w miejscu publicznym, a może wolisz unikać ekskluzywnych i drogich miejsc? Ustalcie takie podstawowe szczegóły jeszcze przed wyborem miejsca Waszej randki.
Gdzie na pierwszą randkę?
Wybór miejsca na Waszą pierwszą randkę może spędzać sen z powiek. Jeśli masz jakiś pomysł, nie wahaj się wyjść z inicjatywą. Możesz też zainspirować się naszym poradnikiem z pomysłami na udaną randkę. Wybór miejsca może być uzależniony od zażyłości Waszej znajomości. Jeśli praktycznie wcale się nie znacie, najlepszym pomysłem, który pozwoli Wam czuć się komfortowo, będzie miejsce publiczne, takie jak restauracja, pub, spacer po centrum miasta, kino. Jeśli rozmawiacie ze sobą już od jakiegoś czasu lub znacie się z imprez, lub pracy, możecie wybrać miejsce, które odpowiada Waszym preferencjom.
Najchętniej wybieranymi miejscami na pierwszą randkę są:
- popularne kawiarnie i restauracje,
- seans filmowy,
- wyjście na stand-up,
- udział w lokalnych wydarzeniach, np. jarmarkach świątecznych, kinie plenerowym,
- randka na łonie natury,
- rejs statkiem,
- randka z degustacją kuchni świata lub wina.
Nowym trendem w świecie randkowania jest umawianie się na spotkania w ciągu dnia, nawet w godzinach porannych. Dzięki temu możecie zjeść wspólnie śniadanie lub brunch i zacząć dzień od miłych wrażeń. Jeśli będzie się Wam wyjątkowo dobrze rozmawiało, możecie wydłużyć randkę do wieczora.
Gdzie nie warto iść na pierwszą randkę?
Warto zadbać o to, aby Wasza pierwsza randka była czasem dla Was, podczas którego możecie lepiej się poznać w neutralnej atmosferze. Każde z Was powinno czuć się swobodnie i mieć możliwość zakończenia spotkania w momencie, gdy coś pójdzie nie tak, lub rozmowa nie będzie się kleić. Z tego powodu warto unikać planowania pierwszych randek:
- w domu
- w gronie znajomych
- w miejscach ustronnych, takich jak lasy
- w zbyt ekskluzywnych restauracjach
- w miejscach wymagających dobrej sprawności fizycznej
- w miejscach stricte związanych z zainteresowaniami jednej ze stron (np. koncert heavy metalowy lub wieczór w filharmonii – jeśli nie ma się pewności, że druga osoba gustuje w takiej muzyce).
O czym rozmawiać na pierwszej randce?
Jeśli jesteś osobą ekstrawertyczną lub taką, która z każdym znajdzie wspólny język, z pewnością nie zabraknie Ci tematów do rozmów. Nieco większe obawy mogą mieć osoby nieśmiałe, które boją się, że w pewnym momencie zapadnie niezręczna cisza, a rozmowa przestanie się kleić. Co robić w takiej sytuacji?
Jeszcze przed randką pomyśl o kilku pytaniach awaryjnych, które możesz zadać drugiej osobie. Mogą one dotyczyć planów podróżniczych, spędzania kolejnych świąt, wrażeń z poprzednich wakacji, kwestii związanych z pracą lub zainteresowaniami.
Unikaj tematów powszechnie uznawanych za niewygodne, takich jak:
- tematu pieniędzy
- polityki
- religii
- snucia wspólnych planów na przyszłość (chyba, że chodzi o kolejną randkę)
- tematów intymnych
- rozmów o byłych partnerach lub partnerkach.
Czego nie robić na pierwszej randce?
Pierwsza randka może być niesamowitym doświadczeniem lub całkowitym niewypałem. Co zrobić, aby pozostały po niej wyłącznie miłe wspomnienia? Zdecydowanie unikaj:
- Spóźniania się, nawet o 15 minut. Znacznie lepiej jest przybyć na miejsce spotkania 5 minut wcześniej niż później.
- Picia zbyt dużej ilości alkoholu. Upijanie się na pierwszej randce to najgorsze, co może się stać – przestaniesz kontrolować swoje emocje i zachowanie i zniechęcisz do siebie drugą osobę.
- Objadania się – celem Waszej pierwszej randki nie jest najadanie się, ale spędzanie miło czasu.
- Krytykowania – unikaj zgryźliwych komentarzy nawet, jeśli same cisną się na język.
- Zabierania ze sobą znajomych – druga osoba od razu poczuje się nieswojo, a wy nie będziecie mogli lepiej się poznać.
- Zadawania niewygodnych pytań – dopytywanie się o poprzednie relacje, zarobki czy intymne kwestie jest niekulturalne.
- Mówienia tylko o sobie – dopuść drugą osobę do głosu i pozwól, aby i ona opowiedziała Ci trochę o sobie.
- Wyzywającego ubioru – jeśli nie chcesz, aby pierwsza randka ewidentnie nabrała erotycznego kontekstu, unikaj zbyt skąpych strojów i głębokich dekoltów.
- Sprawdzania telefonu – postaraj zapomnieć o swoim smartfonie przez cały czas trwania randki. Nie ma nic gorszego, niż uczucie ignorowania przez drugą osobę, która z zapałem scrolluje media społecznościowe lub rozmawia ze znajomymi.
Kiedy zakończyć pierwszą randkę?
Czasami pierwsza randka zakończy się w sposób naturalny – czeka na Ciebie ostatni pociąg, restauracja, w której przebywacie, właśnie się zamyka, lub oboje stwierdzacie, że czas zakończyć miły wieczór we dwoje.
Gdy ewidentnie źle się bawisz
Zdarza się jednak, że sprawy nie idą tak gładko tym bardziej, gdy jedna ze stron ewidentnie świetnie się bawi, w przeciwieństwie do drugiej, która najchętniej od razu zakończyłaby spotkanie. Dobrym momentem zakończenia średnio udanej randki jest moment płacenia rachunku i wyjścia z restauracji.
Gdy czujesz się nieswojo
Jeśli coś z tyłu głowy podpowiada Ci, że pierwsza randka ewidentnie nie idzie tak, jak powinna, warto skorzystać z planu awaryjnego i natychmiast zakończyć spotkanie. Możesz wspomnieć o ważnym telefonie, pilnym spotkaniu lub złym samopoczuciu. Możesz też nadmienić, że kolejnego dnia czeka Cię ciężki dzień w pracy lub masz jeszcze zaplanowane inne spotkanie ze znajomymi, lub rodziną.
Gdy oboje uznacie, że pora zaplanować kolejne spotkanie
Spędzenie ze sobą kilku godzin na pierwszej randce jest normą, jeśli ewidentnie działa między Wami chemia. Możecie wspólnie zakończyć miłe spotkanie o ustalonej porze i od razu umówić się na kolejne, dzięki czemu pożegnacie się w doskonałych nastrojach.
Najczęściej zadawane pytania o pierwsze randki
Chociaż randkowanie jest obecne w naszym życiu od zawsze, wiele osób wciąż czuje się niepewnie, chcąc wypaść jak najlepiej. Zebraliśmy kilka pytań, które najczęściej pojawiają się w kontekście pierwszej randki.
Kto powinien zapłacić rachunek na pierwszej randce?
Kwestia płacenia rachunku na pierwszej randce może wywoływać niezręczne sytuacje, dlatego warto przygotować się do niej zawczasu. Najczęściej to mężczyzna płaci za kobietę na randce, jednak jeśli wspólnie wybraliście miejsce spotkania i kobieta nalega na to, aby podzielić rachunek na pół, możliwa jest i taka opcja.
Zgodnie z zasadami dobrego wychowania rachunek płaci ten, kto zaprasza. Innym rozwiązaniem jest zaproponowanie, że na następnym spotkaniu zapłaci druga osoba (co jest niczym innym, jak obietnicą kolejnej randki) lub pozostawienie przez nią napiwku obsłudze.
Jak się ubrać na pierwszą randkę?
Wszystko zależy od tego, jakie macie plany. Jeśli spotykacie się, aby pograć w kręgle, pójść na spacer lub pojeździć na gokartach, ubierz się wygodnie i schludnie. Innego stroju będzie jednak wymagać kolacja w eleganckiej restauracji lub wyjście do klubu, który posiada dress code. Unikaj zbyt wyzywających stylizacji, zbyt mocnego makijażu (chyba, że wymaga tego okazja) i nie przesadzaj z perfumami.
Jak oczarować drugą osobę na pierwszej randce?
Bądź sobą. Nie udawaj kogoś, kim nie jesteś tylko po to, aby przypodobać się drugiej stronie. Często się uśmiechaj i słuchaj tego, co ma do powiedzenia Twoja randka. Zachowuj optymizm, nie narzekaj i nie obgaduj innych. Staraj się nie nadskakiwać drugiej osobie, nie potwierdzać ślepo wszystkich jej/jego słów i robić maślanych oczu przez całe spotkanie. Pamiętaj jednak, że wiele zależy także od drugiej strony, dlatego to, czy spotkacie się na kolejnej randce, nie zależy wyłącznie od Ciebie.
Jak zrobić dobre wrażenie na pierwszej randce?
Czasami wystarczy kilka sekund, aby wywołać pierwsze dobre, lub złe, wrażenie. Jeśli chcesz pokazać się z jak najlepszej strony, zadbaj o uśmiech, pewność siebie, otwartość względem drugiej osoby, a także poprawny język i strój. Zapomnij o pocałunkach na powitanie, całowaniu ręki czy narzekaniu na otaczającą Cię rzeczywistość.
Jak długo powinna trwać pierwsza randka?
To zależy od Was. Nie ma żadnego limitu czasu, a jeśli dobrze Wam się rozmawia, nic nie stoi na przeszkodzie, aby spędzić miło czas nawet przez kilka godzin. Spotkanie możecie zakończyć w momencie, gdy oboje podejmiecie taką decyzję, w momencie zapłaty rachunku lub późnej godziny.
Czy można całować się na pierwszej randce?
Wszystko zależy od tego, czy oboje macie na to ochotę. Z pewnością wyczujesz, że właśnie nadszedł na to odpowiedni moment, lub wręcz przeciwnie – że druga osoba będzie ewidentnie unikać bliższego kontaktu z Tobą. Pamiętaj – nic na siłę.
Jak pokazać, że ma się ochotę na kolejną randkę?
Czasami możesz zapytać bezpośrednio podczas pożegnania, że masz nadzieję, że jeszcze się spotkacie. Dobrym pomysłem jest wysłanie wiadomości z podziękowaniem za spotkanie i dopytanie o wrażenia. Jeśli druga strona nie odpowiada na Twoje wiadomości przez dłużej niż dzień lub dwa, może to oznaczać, że niestety nie jest zainteresowana kontynuowaniem tej znajomości.
Kiedy odezwać się po pierwszej randce?
Wszystko zależy od tego, jak przebiegało spotkanie. Jeśli świetnie się dogadujecie, możecie jeszcze na pierwszej randce ustalić termin kolejnego spotkania. Dobrze widziane jest przesłanie wiadomości po spotkaniu z podziękowaniem za mile spędzony czas lub upewnienie się, czy druga osoba bezpiecznie dotarła do domu. Nie warto jednak grać w gierki i udawać osoby niedostępnej – może to zostać odebrane, jako brak zainteresowania.