Ghosting
Co to jest ghosting i jak sobie z nim poradzić?
Ghosting. Jedno z najbardziej niedojrzałych zachowań, z jakimi można mieć styczność po pozornie udanej randce. Zjawisko ghostingu pojawia się w najmniej odpowiednim momencie i może nieść ze sobą wiele negatywnych i przykrych emocji. Najczęściej ghosting towarzyszy pierwszej randce, jednak może też pojawić się po jednej z kolejnych.
Nazwa „ghosting” pochodzi z angielskiego słowa „ghost” (duch). Oznacza nic innego jak nagłe zmienienie się w ducha przez jedną ze stron. Osoba-duch przestaje się odzywać, dzwonić czy odpowiadać na wiadomości. Niestety, ghosting może dotknąć także osoby pozostające w stałych związkach, co jest dla nieprzygotowanej na takie zachowanie drugiej osoby wyjątkowo bolesne, a nierzadko traumatyczne.
Co to jest ghosting?
Na początku wszystko wygląda niewinnie i bardzo obiecująco. Randka przebiega świetnie, między dwoma osobami ewidentnie pojawia się chemia, pojawiają się plany wspólnych wyjazdów, spotkań ze wspólnymi znajomymi, kolejnych randek.
Możliwe, że zdarzy się kolejne spotkanie, które przebiega w podobnej, obiecującej i miłej atmosferze. Nagle jednak dzieje się coś dziwnego. Jedna ze stron przestaje się odzywać. Nie pisze, nie dzwoni, nie odpowiada. W głowie drugiej osoby pojawia się milion pytań i jeszcze więcej, nieraz absurdalnych, wyjaśnień, które mają pomóc w wyjaśnieniu sytuacji.
Jednak pozornie rozładowany telefon, brak Internetu, nawał pracy, odwiedziny rodziny, wypadek czy problemy zdrowotne nie trwają wiecznie. Tym bardziej że pojawiają się pierwsze znaki świadczące o tym, że wybranek lub wybranka mają się świetnie, publikując zdjęcia z wyjazdów lub imprez w mediach społecznościowych.
Pojawia się kolejna próba kontaktu – wysyłanie komentarzy, wiadomości, SMS-ów. Wszystkie jednak spełzają na niczym, a odpowiedź nie nadchodzi. Prędzej czy później, czy to za sprawą własnych przemyśleń, czy podpowiedzi znajomych, pojawia się myśl – „ta osoba nie chce utrzymywać ze mną kontaktu”.
Zdanie sobie sprawy z tego stanu rzeczy zawsze jest bolesne, a co najgorsze, wywołuje lawinę kolejnych pytań, które mają znaleźć winną, lub winnego tej sytuacji. I chociaż leży ona zawsze po stronie „ducha”, osoby dotknięte ghostingiem często obwiniają o tą sytuację siebie, tworząc alternatywne scenariusze: „a gdybym nie zapytała go o to?”, „jestem nieatrakcyjna”, „pewnie ma mnie za nudziarza”, aż w końcu pojawia się pytanie: „co jest ze mną nie tak”?
Szczególnie narażone na ghosting są znajomości internetowe
Randka z nieznajomym lub nieznajomą poznaną przez portale randkowe lub media społecznościowe niesie ze sobą ryzyko doświadczenia zawodu. Znajomości zawiązywane online mogą być uznawane za mniej poważne, nawet, jeśli wieńczy je spotkanie twarzą w twarz. Jeśli nie macie ze sobą nic wspólnego, oprócz kontaktu internetowego, zniknięcie bez słowa i zaprzestanie odpowiadania na wiadomości jest szczególnie łatwe.
Sytuacja może być czasami prozaiczna. Randka w realu może wypaść świetnie, jednak jedną ze stron mogą najść wątpliwości lub niedosyt. Co z tego, jeśli nowo poznana osoba jest miła, a relacja może mieć potencjał, skoro za rogiem czekają nowe, może jeszcze bardziej zaskakujące znajomości?
Ghosting to dla wielu wygodny sposób na zakończenie znajomości. Wygodny, ale pozbawiony empatii. Nie ma nic prostszego nic zaprzestanie odpowiadania wiadomości, zablokowanie profilu drugiej osoby lub traktowanie jej jak powietrze – nie trzeba martwić się konfrontacją, doborem słów, reakcją drugiej osoby, ewentualnym namawianiem na danie drugiej szansy. To komfortowe i bardzo niedojrzałe rozwiązanie.
Czy da się ochronić przed ghostingiem?
Osoba, która nagle bez słowa znika z życia drugiej osoby, pomimo wcześniej rozbudzonych nadziei na udany związek, zachowuje się po prostu podle i nie potrafi wziąć odpowiedzialności za własne czyny.
Niestety, nie ma jednego, dobrego sposobu, aby uchronić się przed złamanym sercem i od razu rozpoznać, że ma się do czynienia z osobą, która może nagle zniknąć bez słowa. Może przydać się intuicja i unikanie szybkiego zaangażowania emocjonalnego w daną relację. Uczuciowe wiązanie się z osobą, o której mało się wie, zawsze niesie ze sobą ryzyko zranienia. Warto też dobrze obserwować i słuchać drugiej osoby – czy w jej wypowiedziach pojawiają się informacje o wcześniejszych relacjach, które nagle się urwały?
Z pewnością nieco mniejsze ryzyko ghostingu następuje wtedy, gdy osoba, z którą się randkuje, pochodzi ze wspólnego środowiska znajomych. Wtedy zniknięcie bez słowa jest znacznie trudniejsze i bardziej ryzykowne.
Jakie osoby stosują ghosting?
Nie będzie niespodzianką stwierdzenie, że ghosting stosują osoby niedojrzałe emocjonalnie, tchórzliwe, które nie potrafią liczyć się z konsekwencjami swoich zachowań. Są to osoby, którym nie zależy na opinii innych i którym brakuje empatii. To osoby egoistyczne, które ponad wszystko cenią swoją wygodę, nawet kosztem drugiego człowieka.
Większość osób, które dopuściły się ghostingu, chowając głowę w piasek, nie ma sobie nic do zarzucenia i uważa, że postąpiło odpowiednio do sytuacji. Co gorsze, mogą tworzyć równoległe narracje, w których to one uważają się za osoby troskliwe i wspaniałomyślne, które chcą zaoszczędzić drugiej stronie niepotrzebnego zaangażowania w związek, który i tak się nie uda. Zniknięcie z życia drugiej osoby jest przez nie uważane za znacznie bardziej odpowiednie niż otwarte opowiedzenie o swoich uczuciach. Oczywiście jest zupełnie przeciwnie – porzucone osoby żyją w niepewności, karmią się domysłami i czują bezradność, która nie pozwala im zrozumieć przyczyn tego stanu rzeczy.
Inne rodzaje ghostingu
Inną grupą osób, które dość często stosują ghosting, są te, które obawiają się bliskości i nawiązywania poważniejszych relacji. Gdy tylko pojawiają się sygnały o tym, że druga strona chce czegoś więcej lub pójść o krok dalej, naturalnym odruchem tej osoby jest nagłe wycofanie się.
Niestety, ghosting nie dotyczy wyłącznie nowych znajomości, tych zawieranych na imprezach lub online. Zdarza się, że dłuższe związki, trwające kilka miesięcy lub nawet lat kończą się nagłym zniknięciem. Nierzadko ghosting dotyka też związki, w których jedna ze stron pozostaje już w związku i nie chce informować o tym drugiej osoby. Gdy sprawy idą za daleko i istnieje ryzyko, że druga strona domyśli się prawdy, najłatwiejszym dla nich rozwiązaniem jest zniknięcie…
Jest także inny, mniej spotykany, jednak nadal obecny rodzaj ghostingu. Występuje on wtedy, gdy jedna ze stron nie widzi innego sposobu na zamknięcie relacji, której nie da się zakończyć tradycyjnymi metodami. Jeśli jedna z osób nie przyjmuje do wiadomości słowa „nie”, nieustannie nagabuje drugą stronę, zniknięcie niczym duch może być najskuteczniejszym, ale i najbezpieczniejszym rozwiązaniem.
To nigdy nie jest Twoja wina – jak radzić sobie z ghostingiem?
Wina zawsze leży po stronie osoby, która jest na tyle tchórzliwa i niedojrzała, że nie ma odwagi osobiście zakomunikować drugiej stronie o zakończeniu danej znajomości. Niestety, wiele ofiar ghostingu zrzuca winę na siebie, szukając błędów, które mogły zostać popełnione podczas trwania tej znajomości. Czasami trauma związana z doświadczeniem ghostingu może ciągnąć się przez miesiące lub lata i odbijać się negatywnie także na kolejnych związkach. Niestety, ghosting może też pogłębiać głęboko zakorzenione kompleksy i nad wyraz je eksponować.
Osoba-duch może też co jakiś czas pojawiać się w życiu drugiej osoby najczęściej, gdy jest to zgodne z jej własnym interesem. Wtedy, nawet po kilkumiesięcznym braku kontaktu, dana osoba pojawia się ni z tego, ni z owego i stara usprawiedliwić. Takie zachowanie powinno od razu zapalić czerwoną lampkę i wzbudzić uzasadnione podejrzenia, że prędzej czy później ghosting znowu się powtórzy. Nie brakuje jednak osób, które cieszą się z ponownego nawiązania kontaktu, przyjmując przeprosiny i starając się być „jeszcze lepszą wersją siebie”, aby zadowolić marnotrawnego partnera i nie dopuścić do ponownego przerwania kontaktu.
Nie obawiaj się szukać pomocy
W przypadku, gdy ghosting powoduje problemy z dojściem do siebie i powrotem do codzienności, pomocne może być skorzystanie ze specjalistycznej pomocy, na przykład psychologa. Jedną z najczęstszych porad, jakie można usłyszeć od specjalistów, jest pozwolenie sobie na uwolnienie emocji, także przez łzy, a także szukania wsparcia u przyjaciół lub zatopienie się w ulubionych aktywnościach.
Dochodzenie prawdy za wszelką cenę nie jest zalecanym rozwiązaniem. Samo wystąpienie zjawiska ghostingu wyjaśnia to, z kim ma się do czynienia – osobą niedojrzałą, która nie zmieni swojej postawy nawet po długich naleganiach. Warto też wyczulić się na osoby, które notorycznie i regularnie stosują ghosting – to utarte już zachowanie może się powtarzać także w kolejnych relacjach.