Miłość i związkiŻycie singla

Przyjaciele z korzyściami

Przyjaciele z korzyściami to dosłowne tłumaczenie angielskiego zwrotu friends with benefits. W języku polskim często stosuje się oba terminy zamiennie, zawsze jednak oznaczają to samo – rodzaj luźnej relacji bez zobowiązań, nastawionej na fizyczne doznania.

Ten rodzaj znajomości przywędrował do nas wraz z rozpowszechnieniem się amerykańskich komedii romantycznych i seriali, a także zmianami, jakie wniosły ze sobą młodsze pokolenia, chętne do łamania tabu i odkrywania nowych sposobów na radzenie sobie z codziennością.

Wielu młodych dorosłych, pokolenie dzisiejszych dwudziesto- i trzydziestolatków, nie ma ochoty angażowania się w stałe związki. Z drugiej strony nie chcą rezygnować z przyjemności, jaką daje miłość fizyczna. Poszukują też akceptacji, zaufania i zrozumienia. Friends with benefits wydaje się więc optymalnym rozwiązaniem dla wszystkich, dla których seks jest ważnym elementem życia, a budowanie związku to dodatkowa odpowiedzialność.

Przyjaciele z korzyściami

Decydując się na przyjaźń z korzyściami, obie strony wybierają luźną, często niezobowiązującą relację ze znaną sobie wcześniej osobą. Od początku ustalają między sobą, że interesuje ich tylko cielesność i nie chcą budować formalnego związku lub traktować się na tzw. wyłączność. Przyjaciół łączą ciepłe relacje, pełne zrozumienia i zaufania. Obie strony lubią spędzać ze sobą czas, przytulać się, uprawiać seks, jednak nie chcą sobie niczego obiecywać, ceniąc swoją indywidualność, wolność i brak zaangażowania.

To właśnie ta ostatnia cecha pozwala rozróżnić przyjaźń z korzyściami od stałego związku. W przypadku friends with benefits chodzi wyłącznie o spędzanie ze sobą wolnego czasu i uprawianie seksu wtedy, gdy obojgu przyjdzie na to ochota. Co ważne, w tym układzie nie jest wykluczone spotykanie się z innymi, nawiązywanie nowych znajomości czy spotykanie się nieregularnie.

Dla kogo jest przyjaźń z korzyściami?

Przyjaźń z korzyściami to doskonałe rozwiązanie dla dwójki osób, które lubią się, świetnie dogadują, a także znają od dłuższego czasu i darzą się zaufaniem. W odróżnieniu od klasycznie pojmowanej przyjaźni, obie strony uważają się za atrakcyjne, przyciąga je do siebie tzw. chemia. To ważny aspekt, który pozwala osiągnąć zaspokojenie i cieszyć się seksem bez zobowiązań.

Friends with benefits to relacja, która najczęściej pojawia się wśród ludzi młodych, którzy decydują nie angażować się w relację i nie mieć siebie na wyłączność. To także rozwiązanie dla osób, które z powodu wcześniejszych, złych doświadczeń nie wyobrażają sobie budowania nowego związku partnerskiego lub po prostu nie mają czasu na niego czasu.

Co daje przyjaźń z korzyściami?

Ten rodzaj niezobowiązującego układu jest wybierany ze względu na wygodę, jaką niesie ze sobą posiadanie zaufanego partnera do intymnych relacji, z którym można doskonale spędzić czas nie tylko na seksie, ale także na rozmowie czy wspólnych aktywnościach. Poznaj dobre strony friends with benefits i sprawdź, czy jest to coś dla Ciebie.

Fizyczna satysfakcja

Cielesność, emocje, doznania – wszystko to na własnych zasadach i bez skrępowania. Przyjaciele z korzyściami doskonale się rozumieją i mogą skupić się wyłącznie na tym, na czym zależy im najbardziej – bez dbania o rozwijanie związku, spędzania czasu na lepszym poznawaniu się czy martwienia się o obustronne niezrozumienie.

Możliwość szukania prawdziwej miłości

Pozostawanie w relacji friends with benefits nie zamyka drogi przed poznawaniem innych osób, umawianiem się na randki przez portale randkowe czy wychodzeniem na imprezy z innymi grupami znajomych. Prawdziwa miłość lub zakochanie może pojawić się w najmniej spodziewanym momencie, a dzięki założeniu, że przyjaźń z korzyściami nie ma żadnych zobowiązań, można ją zakończyć w dowolnej chwili.

Brak formalności

Pozostając w przyjaźni bez zobowiązań, nie trzeba martwić się o celebrowanie rocznic, odwiedzanie rodziny lub regularność spotkań. Wszystko odbywa się spontanicznie, na wcześniej ustalonych zasadach. Nie brakuje relacji przyjacielskich, które są zachowywane w największej tajemnicy – wszystko po to, aby uniknąć niewygodnych sytuacji i pytań o związek lub jego przyszłość.

Friends with benefits – na co uważać?

Ta niezobowiązująca relacja niesie ze sobą kilka zagrożeń, o których warto pamiętać. Nawet najpiękniejsze i najbardziej beztroskie chwile mogą skończyć się nieprzyjemnościami w momencie, gdy w grę wejdą prawdziwe uczucia. Uzmysłowienie sobie, że jedna ze stron zaczyna się angażować emocjonalnie w ten układ to jedno z największych zagrożeń fwb. Oto trzy najważniejsze kwestie, na które warto uważać, decydując się na przyjaźń z korzyściami.

Czy to już miłość?

Największym zagrożeniem relacji przyjaciół z korzyściami jest niezrozumienie jej cech przez jedną ze stron i zakochanie się. Jeśli zasady friends with benefits nie zostaną ustalone, a stosunek obu stron do tej relacji jasno przedstawiony, może dojść do nieporozumień i pielęgnowania w sobie nadziei na to, że prędzej czy później druga osoba zmieni zdanie i uda się stworzyć prawdziwy związek. Aby uniknąć rozczarowań, warto szczerze wyjaśnić zasady relacji oraz poinformować drugą stronę o tym, że w sercu i głowie rodzi się coś więcej.

Nieoczekiwany koniec

Dla przyjaciół z korzyściami liczy się wyłącznie dobra zabawa. Jeśli niezobowiązujący seks przestanie być już tak atrakcyjnym rozwiązaniem, jedna ze stron może wykazywać mniejsze zainteresowanie spotkaniami. Inną sytuacją, która może doprowadzić do końca przyjaźni z korzyściami, jest moment, w którym jedna ze stron pozna kogoś, z kim zdecyduje się wejść w poważny związek. Brak zaangażowania w relację pozwala łatwiej zrozumieć i zaakceptować koniec układu bez zobowiązań.

Gdzie ta przyjaźń?

Jeśli długoletnia znajomość ewoluuje w przyjaźń z korzyściami, niezwykle trudne może być odbudowanie wcześniejszej relacji sprzed friends with benefits. W momencie, gdy do gry wchodzą intymne relacje, wcześniejsza przyjaźń może nabrać zupełnie innego charakteru: jedna ze stron może zaangażować się bardziej niż druga, mogą pojawić się niedomówienia, zazdrość lub brak wcześniejszej otwartości.

Najważniejsza jest szczerość i dobra zabawa

Przyjaciele z korzyściami to rozwiązanie dla każdego, kto nie chce angażować się w budowanie stałego związku, zabieganie o uczucia, pielęgnowanie relacji lub martwienie się niedomówieniami. To opcja dla wszystkich, komu obce są sformalizowane związki lub ze względu na natłok obowiązków, lub wcześniejsze złe doświadczenia, nie są w stanie zaangażować się w poważną relację.

Friends with benefits to opcja dla tych, którzy kochają seks, cenią sobie otwartość, zaufanie i możliwość pobycia z drugim człowiekiem. Nadawanie na tych samych falach sprzyja spełnianiu swoich najskrytszych fantazji, a przy okazji daje możliwość dzielenia się własnymi przemyśleniami, troskami dnia codziennego i uzyskiwania przyjacielskiego wsparcia. Wybierając relację z korzyściami warto jednak od początku stawiać jasne zasady – wszystko po to, aby układ friends with benefits nie doprowadził do złamanego serca jednej ze stron i nie zniszczył dotychczasowej przyjaźni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *