Porady dotyczące randek online

6 cech oszustów na portalach randkowych. Takich osób unikaj!

Oszustwa internetowe czają się na każdym kroku. Także na portalach randkowych. Nie brakuje nieuczciwych osób, które na różne sposoby chcą wykorzystać wrażliwość i łatwowierność innych. Zdarza się, że nawet najbardziej ostrożni użytkownicy serwisów randkowych stracą w pewnym momencie czujność, a ich zaufanie względem drugiej osoby zostanie wystawione na próbę.

W tym poradniku przedstawiamy 6 sprawdzonych wskazówek, dzięki którym z łatwością rozpoznasz użytkownika portalu randkowego, od którego lepiej trzymać się z daleka.

Jak działają oszuści na portalach randkowych?

Niestety wyobraźnia nieuczciwych użytkowników serwisów randkowych nie ma granic i co jakiś czas pojawiają się nowe oszustwa. Ich cel jest zwykle jeden – wyłudzenie pieniędzy lub uzyskanie innych korzyści.

Najbardziej narażone na oszustwa są nowi użytkownicy stron internetowych, osoby w średnim wieku i starsze, które często nie są świadome zagrożeń, jakie niesie ze sobą świat online. Równie łatwo w sidła przestępców mogą wpaść osoby, które desperacko poszukują swojej drugiej połówki, ignorując większość sygnałów ostrzegawczych.

Schemat działania oszustów jest prosty:

  • na początku tworzony jest fałszywy profil, z którego można dowiedzieć się, że dana osoba jest marynarzem, żołnierzem, kierowcą lub inną osobą, która często podróżuje i zwykle przebywa za granicą.

  • po znalezieniu ofiary oszust rozpoczyna romantyczną rozmowę, zdobywając jej zaufanie. Taka relacja może trwać od kilku dni do kilku miesięcy.

  • przez cały czas trwania relacji oszust unika spotkań twarzą w twarz, tłumacząc się przebywaniem za granicą lub obowiązkami zawodowymi.

  • na koniec oszust wymyśla powód, dla którego jest mu potrzebny pilny przelew na dużą kwotę – skradziony portfel, wypadek samochodowy, ciężko chory członek rodziny.

  • po otrzymaniu przelewu kontakt zostaje nagle urwany, konto zostaje usunięte, a ofiara orientuje się, że została oszukana.

Chociaż wyżej przedstawiony schemat od razu zapala wszystkie czerwone lampki, nie brakuje osób, które naiwnie wierzą oszustom, wysyłając im często wszystkie zgromadzone oszczędności.

Oszuści na portalach randkowych mogą uciekać się do jeszcze innych metod pozyskania pieniędzy, na przykład grożąc lub szantażując swoje ofiary. Po wcześniejszym zdobyciu zaufania drugiej osoby, proszą ją o wysłanie intymnych zdjęć lub filmów. Następnie pod groźbą ich upublicznienia nalegają na przelew na dużą kwotę. Inne metody stosowane przez przestępców to wyłudzenia kodów BLIK lub danych do logowania do bankowości elektronicznej, wyłudzenia danych lub po prostu czerpanie satysfakcji z obserwowania zaangażowania drugiej strony w fałszywą relację.

Jak rozpoznać oszusta na portalach randkowych online?

Przyjrzyjmy się teraz sześciu sposobom, w jakie można szybko namierzyć oszusta na portalach randkowych. Dodatkowo podpowiadamy, jakich zachować względem potencjalnej, nieuczciwie działającej osoby unikać oraz jak chronić się przed znajomościami, które mogą przynieść wyłącznie kłopoty.

1. Podejrzane zdjęcie profilowe

Osoby, które poważnie podchodzą do poszukiwań drugiej połówki na portalach randkowych nie mają powodu, aby ukrywać swoją twarz lub podawać się za kogoś innego. Zdjęcia, na których trudno jest rozpoznać daną postać lub takie, na których przesadzono z Photoshopem powinny wzbudzić pierwsze podejrzenia.

Jak się chronić? Sprawdź, czy zdjęcie profilowe nie jest zdjęciem pobranym z portalu z grafikami lub nie zostało wykradzione komuś innemu. W tym celu pobierz dane zdjęcie i spróbuj wyszukać je za pomocą narzędzia wyszukiwania obrazem w Google.

2. Prośby o rozmowę poza portalem randkowym

Jeśli nowo poznana osoba nalega, aby szybko opuścić portal randkowy i rozmawiać przez inne komunikatory internetowe może to oznaczać, że chce szybko usunąć swój profil ze strony. Wiele portali randkowych posiada różne opcje zabezpieczeń, które pomagają szybko wykryć osoby o nieuczciwych zamiarach, np. czaty wideo.

Jak się chronić? Nie podawaj żadnych swoich danych kontaktowych zbyt szybko. Na początku nalegaj, aby rozmowy były przeprowadzane za pośrednictwem portalu randkowego.

3. Niechęć do czatu wideo

Czat wideo to doskonała okazja na lepsze poznanie drugiej osoby i upewnienie się, że twarz ze zdjęcia profilowego rzeczywiście należy do jego właściciela. To także pomoc tym użytkownikom, które mieszkają daleko od siebie i nie mogą z różnych przyczyn spotkać się na żywo. Osoby o niecnych zamiarach zrobią wszystko, aby uniknąć rozmowy przez czat na żywo.

Jak się chronić? Nalegaj na rozmowę przez czat na żywo przed pierwszym spotkaniem, podzieleniem się danymi kontaktowymi i zbyt szybkim angażowaniem się w relację.

4. Wymówki uniemożliwiające spotkanie

W końcu przychodzi czas na to, aby spotkać się na żywo. Nie jest to w smak oszustom, którzy mają jeden cel – wyłudzenie od Ciebie pieniędzy. Z tego powodu przeczytasz wiele wymówek, które mają zniechęcić Cię do spotkania lub usprawiedliwić nieobecność. Jeśli w końcu umówisz się na spotkanie, a druga osoba w ostatniej chwili je odwoła tłumacząc się chorobą lub odwołanym lotem, możesz mieć pewność, że coś jest nie tak.

Jak się chronić? Jeśli osoba poznana przez portal randkowy unika kontaktu na żywo, z dużą dozą pewności nie chce angażować się w tę relację.

5. Przesyłanie podejrzanych linków

Oszustwa na portalach randkowych często nie różnią się od zwykłych cyberprzestępstw. Jednym z najprostszych sposobów na wyłudzenie danych i pieniędzy jest nakłonienie ofiary do kliknięcia w przesłany link. Następnie na urządzeniu może zostać zainstalowane oprogramowanie szpiegujące wykradające dane lub ofiara może nieświadomie potwierdzić np. przelew pieniędzy na dużą kwotę.

Jak się chronić? Unikaj klikania w jakiekolwiek linki przesłane Ci przez osoby z portali randkowych, szczególnie jeśli nie masz do nich 100% zaufania.

6. Prośba o pilny przelew

Pierwsze prośby o przelew pieniędzy mogą pojawić się bardzo szybko, ale także po kilku tygodniach i miesiącach. W pierwszym przypadku będą to prośby o przelewy małych kwot, na przykład kilkudziesięciu złotych, natomiast po kilku miesiącach znajomości, oszuści mogą zdecydowanie pozwolić sobie na więcej. Wiedzą, że zdobyte zaufanie pomoże im uwiarygodnić ich historię o pilnej potrzebie przelewu.

Im bardziej dramatyczna prośba (pieniądze są niezbędne na leczenie ciężkiej choroby lub ratunek życia), tym większa szansa na to, że wrażliwa i pełna ufności druga osoba zdecyduje się zastawić swój cały majątek, aby udzielić pomocy.

Jak się chronić? W tym przypadku rozwiązanie jest proste – pod żadnym pozorem nie należy przesyłać żadnych pieniędzy osobom poznanym na portalach randkowych. Co więcej, jeśli po udzielonej odmowie dana osoba przestanie utrzymywać kontakt online będzie to jasny znak, że miała wobec Ciebie nieuczciwe zamiary.

Nie warto tracić czasu na oszustów

Z portali randkowych korzystają różne osoby. Niektóre z nich od początku mają niejasne i nieuczciwe intencje. Z drugiej strony portale randkowe to doskonałe miejsce na poznanie drugiego człowieka, dlatego nie warto z nich rezygnować. Jesteśmy pewni, że stosując nasze wskazówki z tego przewodnika, uchronisz siebie i swoje pieniądze przed tymi użytkownikami sieci, którym nie można ufać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *